Metody nakładania Acrylic One

… od zalewania, nakładania szpachlą, po natryskiwanie.

Jedną z zalet Acrylic One są możliwości jego aplikacji. Wśród metod nakładania możemy wyróżnić takie jak: odlewanie w formie na pełno, odlewanie rotacyjne, nakładanie pędzlem, wałkiem, szpatułą/szpachlą czy natryskiwanie. Dzięki dodatką wpływającym na czas pracy oraz konsystencję Acrylic One, może on zostać dostosowany do preferowanej techniki pracy.

Odlewanie w formie

Zalewanie Acrylic One w formach silikonowych

Gotowa mieszanka Acrylic One może zostać wlana bezpośrednio do formy silikonowej. Ze względu na gęstość bazowej mieszanki trzeba uważać na możliwość zapowietrzenia mieszanki czy uwięzienia na powierzchni odlewu bąbelków powietrza. Jest jednak kilka sposobów na pozbycie się tego problemu:

• do mieszania Acrylic One używaj dedykowanego miksera (końcówka do mieszania) który nie napowietrza materiału podczas mieszania
• zacznij (jeśli to możliwe) od dokładnego wysmarowania pędzlem pierwszej warstwy upewniając się, że Acrylic One wszedł we wszystkie nierówności oraz kąty formy silikonowej
• zalewaj Acrylic One od najniższego punktu formy by materiał mógł powoli rozlać się po formie wpływając we wszystkie elementy
• podczas zalewania formy i chwilę po zalaniu – za pomocą wibracji (stół wibracyjny lub uderzanie np. młotkiem o podstawę na której leży forma) pozbądź się bąbelków powietrza

Wlej część mieszanki A1 do formy. Jeśli to możliwe – wysmaruj dokładnie A1 w formie za pomocą pędzla, by materiał dostał się we wszystkie zagłębienia i nierówności

Ostrożnie obracaj formę by A1 rozlał się równomiernie

Wlej resztę materiału aż do pełnego zalania formy. Za pomocą spachli ściągnij nadmiar materiału

Po godzinie można wyjąć odlew z formy (pełne utwardzenie następuje po 24h dlatego zaleca się odstawić odlew na płaską powierzchnię na dobę)


Odlewanie rotacyjne w formie

Rotacyja Acrylic One w formie dla oszczędności

Przy odlewaniu rotacyjnym Acrylic One pozwala na uzyskanie pustych w środku odlewów(przy tym, lekkich). Rotację można wykonać maszynowo (za pomocą maszyn rotacyjnych – zobacz ofertę maszyn rotacyjnych na kauposil.com) lub ręcznie.
Zaletą rotacji jest zmniejszenie kosztów materiału (zmniejszenie ilości potrzebnego materiału) oraz wysyłki gotowych odlewów (lżejsze odlewy). Korzystając z maszyny rotacyjnej oszczędzamy także czas potrzebny na wykonanie gotowych elementów.
W przypadku cienkich odlewów z samego Acrylic One zmniejsza się jego wytrzymałość (do wytrzymałości terrakoty), jeśli więc zależy Ci na wzmocnieniu takiego odlewu, warto dodać do drugiej wartwy mieszanki włókna szklanego lub piasku kwarcowego.


"Phing Thing" – Gert-Jan Vlaming (odlew rotacyjny i przekroje)

Nakładanie pędzlem, wałkiem lub szpachlą

Proste narzędzia a aplikacja Acrylic One

Za pomocą pędzla lub wałka możemy rozprowadzić cienką warstwę Acrylic One. Szczególnie przydatne jest to przy nakładaniu pierwszej warstwy celem upewnienia się, że materiał wypełnił wszystkie zabłębienia w formie. Innym zastosowaniem dla tych narzędzi jest przesączanie tkaniny zbrojeniowej (Triaxal Glass lub Triaxal Basalt) mieszanką A1 (Acrylic One).
Zagęszczony Acrylic One (np. za pomocą dodatku A1 Tixotrop A lub B, czy proszku ATP) można nakładać za pomocą szpachli lub innych narzędzi. Może być to przydatne przy nakładaniu na pionowe powierzchnie, zalepianie przestrzeni negatywowych czy rzeźbienie.


Metoda natryskowa

Natryskiwanie Acrylic One

Acrylic One może być natryskiwany za pomocą pistoletów do natryskiwania np. tynków. Można w ten sposób nakładać cienkie warstwy materiału np. na model ze styroduru/styropianu, czy do wnętrza formy.